Print your custom message along with the day, month and year over a five-year period. Simply twist the base and turn the dials to make changes, no need for tweezers! Stamp is customizable with a combination of two eye-catching colors and a one- to three-line message. Includes an extra over-lap year and an inked base. Ink colors: black, blue, green, red and violet. Manufacturer’s limited one-year warranty.
| Global Product Type | Message Daters |
| Ink Types | Pre-Inked |
| Number of Bands | 2 |
| Ink Color(s) | Black,Blue,Green,Red,Purple |
| Frame/Housing Material(s) | ABS Plastic |
| Stamp Type | Custom Dater |
| Number of Lines | 3 |
| Maximum Characters Per Line | 15 |
| Impression Diameter | 1.75″ |
| Replacement Ink | Xstamper® 062050 |
| Suggested Use | Date/Received Stamping |
| Years | 6 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Package Includes | Includes one stamp. |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Date Stamping—The date model features a rotating outer ring that allows you to adjust the day of the month, while incorporating a dater in the center that prints the month and year. |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 1 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 1 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 039956328753 |
| UNSPSC | 44121604 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 0.1 lbs. |
| Length | 2 in |
| Height | 4 in |
| Width | 4 in |
Warranty
| Manufacturer’s lifetime guarantee. |