Ready to streamline workflow and increase efficiency? Then you’re ready for the ultra productive WorkForce Pro WF-C4810 Color MFP. Designed for reliability and reduced downtime, the WorkForce Pro WF-C4810 is right at home in fast-paced, heavy-workload environments. It has the lowest power consumption in its class thanks to state-of-the-art PrecisionCore Heat-Free Technology™ and provides unwavering speed and unmistakably impressive high-volume printing at an astounding 25 black/12 color ISO ppm. A complete duplex solution, the WF-C4810 keeps things moving with auto two-sided printing and built-in copy, scan and fax, plus a 50-sheet Auto Document Feeder to quickly and conveniently accomplish a variety of tasks. With vivid DURABrite® Ultra inks delivering professional-quality prints, an intuitive, 4.3″ color touchscreen, a large, 500-sheet paper capacity and simple, secure, wireless connectivity, it’s easy to see why the WorkForce Pro WF-C4810 means business.
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Machine Functions | Copy,Fax,Print,Scan |
| Printing Type | Inkjet |
| Wireless Printing | Yes |
| Connector/Port/Interface | Ethernet,USB,Wi-Fi |
| Auto Document Feed/Sheets | 50 |
| B&W or Color Output | Color |
| Maximum Print Speed (Black) | 25 ppm |
| Maximum Print Speed (Color) | 12 ppm |
| Network Ready | Yes |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 4800 x 2400 dpi |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 4800 x 2400 dpi |
| Copying Speed (Black) | 22 ppm |
| Copying Speed (Color) | 10 ipm |
| Accepts Paper Size | 3.5″ x 5″,4″ x 6″,5″ x 7″,8″ x 10″,8.5″ x 13″,A4,A6,Executive,Half-Letter,Legal,Letter,User-Definable (3.5″ to 47.2″ in length) |
| Paper Input | Two 250 Sheet Trays |
| Color Depth | 48 b |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Maximum Copies | 999 |
| Fax Memory (Pages) | 180 |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Operating System Compatibility | Mac® OS X® 10.6.8-10.15.x,Windows® 7, 8, 8.1, 10, 11 |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 15 |
| Auto Duplexing Functions | Yes |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| LCD Display Format | 4.3″ Color Touchscreen |
| Maximum Memory | 2 MB |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 33,000 |
| Power Consumption | 22 W Peak |
| Power Requirements | AC 100 V-120 V, 50 Hz/60 Hz |
| First Page Out | 7 s |
| Duplex Printing | Automatic |
| Borderless Printing | Yes |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Model Name/Number | WorkForce® WF-C4810 |
| Network Capable | Yes |
| Network Types | 10/100Base-TX Ethernet,802.11b/g/n Wireless |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 250 |
| PC Free Printing | Yes |
| Speed Dial Memories | 100 |
| Scan Resolution (Width x Height) | 1200 x 2400 dpi |
| Depth | 15.3″ |
| Height | 13″ |
| Weight | 26.2 lbs |
| Width | 16.7″ |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | CD-ROM with Drivers,DURABrite Ultra Ink Cartridges: (1) Black, (1) Cyan, (1) Magenta, (1) Yellow,Power Cord,Quick Setup Guide |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | ID |
| Carton Weight | 32 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 1 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 010343968226 |
| UNSPSC | 43212104 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 31.5 lbs. |
| Length | 19 in |
| Height | 15.7 in |
| Width | 16.9 in |
Warranty
| Manufacturer’s limited two-year warranty. |