Washable and odorless glue is easy to wash off hands and clothing! Disappearing formula that dries clear and wrinkle-free. Bonds to paper, wood, fabric, ceramics and more. Great for creating slime, and other arts and crafts activities. Easy-to-twist cap lets you control your application. AP certified non-toxic and super safe for kids! High quality, backed by the Prang Promise™.
| Global Product Type | School Glues |
| Adhesive Type | Liquid |
| Product Packaging | Bottle |
| Washable/Removable | Yes |
| Color Family | White |
| Color on Application | White |
| Color Dried | Clear |
| Volume Capacity | 4.4 oz |
| Dimensions | 5.7″ x 2.5″ x 1.1″ |
| Application Temperature Range | 50° to 95° F |
| Set Time | 15 min |
| Full Cure Time | 24 hr |
| Material Compatibility | Ceramics,Fabric,Paper,Wood |
| Age Recommendation | Ages 5 and Up |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | ACMI AP Non-Toxic Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 25 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 72 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 072067152008 |
| UNSPSC | 31201610 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 0.39 lbs. |
| Length | 5.78 in |
| Height | 2.52 in |
| Width | 1.18 in |