Epson delivers a first-of-its-kind design that shatters expectations and redefines capability, versatility and efficiency for its class with the SureColor® T3770DR. With a compact footprint and all-front operation, the T3770DR fits where other printers don’t. It’s designed for outstanding quality, sharpness and speed, producing technical drawings at production-class speeds with A1/D-size prints in as little as 16 seconds. Its innovative six-ink set with dedicated Red Ink opens the door to an extraordinary color gamut for a production printer as well as rich red branding colors. And simple, carefree operation combined with new levels of media flexibility helps users do more using less space-all with a low total cost of ownership (TCO). Add it all up, and this is not just a one-of-a-kind printer-it’s the new benchmark in high-speed CAD and graphics.
| Global Product Type | Wide Format Inkjet Printers |
| Printing Type | Wide Format Inkjet |
| Wireless Printing | Yes |
| Connector/Port/Interface | Ethernet,USB,Wireless |
| Maximum Paper Size | Up to 24″ |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Wide Format Print Width | Up to 24″ |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 2400 x 1200 dpi |
| B&W or Color Output | Color |
| Model Name/Number | SureColor® T3770DR |
| Network Types | 100/1000 Base-TX Ethernet,802.11b/g/n Wireless |
| Network Ready | Yes |
| Network Capable | Yes |
| Standard Memory | 4 GB |
| Maximum Memory | 4 GB |
| Operating System Compatibility | Mac® OS X® 10.9.5 and Later,Windows® XP, Server 2003, Server 2008, Vista®, 7, 8, Server 2012, 10, Server 2016, Server 2020 |
| Width | 54″ |
| Depth | 20″ |
| Height | 39″ |
| Memory Card Compatibility | Yes |
| Borderless Printing | Yes |
| For Use With | Epson® UltraChrome XD3 Inks |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | AC Power Cable,Borderless Maintenance Box,Full Set of Initial Ink Cartridges,Maintenance Box,Start Here Poster,Two-Roll Media Adapters |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | ID |
| Carton Weight | 309 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 1 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 010343965232 |
| UNSPSC | 43212104 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 309 lbs. |
| Length | 59.1 in |
| Height | 30 in |
| Width | 47 in |
Warranty
| Manufacturer’s one-year warranty. |