Incorporate the same large-format printing technology used by the world’s leading photographers into a sleek, compact design, allowing for the creation of exhibition quality prints from the convenience of a desktop. The photographic print defines the true art of photography. As the canvas is to a painter, the print allows you to clearly portray every detail of your creative vision—and for all to experience what you felt at the moment of capture.
| Global Product Type | Wide Format Inkjet Printers |
| Printing Type | Wide Format Inkjet |
| Wireless Printing | Yes |
| Connector/Port/Interface | Ethernet,USB,Wi-Fi |
| Maximum Paper Size | 13 x 19 |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Wide Format Print Width | 13″ |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 5760 x 1440 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 5760 x 1440 dpi |
| B&W or Color Output | Color |
| Model Name/Number | SureColor® P700 |
| Network Types | 10/100Base-TX Ethernet,802.11b/g/n Wireless |
| Network Ready | Yes |
| Network Capable | Yes |
| Paper Feeder Type | Rear Manual Feeder,Sheet Tray |
| Emulations | Epson® ESC/P |
| Operating System Compatibility | Mac® OS X 10.6.8 and Later,Windows® 7, 8, 8.1, 10 |
| Width | 20.3″ |
| Depth | 30.3″ |
| Height | 16.5″ |
| Borderless Printing | Yes |
| PC Free Printing | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | CD/DVD Disc Tray,Initial Ink Cartridge Set (10 Cartridges),AC Power Cable,User Guide Kit |
| Compliance Standards | Energy Star Rated,RoHS Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | ID |
| Carton Weight | 35 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 1 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 000000000000 |
| UNSPSC | 43212100 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 35.3 lbs. |
| Length | 19 in |
| Height | 13.3 in |
| Width | 25.5 in |
Warranty
| Manufacturer’s limited one-year hardware warranty. |