Enjoy your music anywhere with a USB-C to 3.5 mm audio cable that connects your smartphone to your car speakers or home audio system. No need to buy or keep track of an adapter, now you can connect directly with a single cable. Plug in and press play, your soundtrack is ready. Get reliable audio free of static and sound cutting out, this cable has you covered. A built-in digital to analog converter ensures that you always get high-resolution audio. Enjoy your music with all the depth and detail it’s meant to have.
| Global Product Type | Audio Jack Cables |
| Cable Type | Audio |
| Connector/Port/Interface | 3.5 mm Male,USB-C Male |
| Jacket Color | Black |
| Cable Length | 3 ft |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 2 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 6 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 745883776030 |
| UNSPSC | 43173612 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 0.15 lbs. |
| Length | 5.3 in |
| Height | 1 in |
| Width | 4 in |
Warranty
| Manufacturer’s limited two-year warranty. |