Keep your wrist aligned and express your style with this modern mouse pad with wrist support. The Fellowes® PlushTouch™ ergonomic 9549701 mouse pad with wrist rest in gray lattice uses innovative FoamFusion™ technology to provide superior comfort and softness to help in relieving wrist pressure. MICROBAN® antimicrobial product protection keeps your product cleaner and soft breathable material withstands daily wear and tear.
| Global Product Type | Cushioned Mouse Pads |
| Mouse Pad/Wrist Rest Type | Mouse Pad with Wrist Rest |
| Color(s) | Gray/White Lattice Pattern |
| Theme | Lattice |
| Base Type | Nonskid |
| Ergonomic | Yes |
| Wrist Filling Material | Foam Fusion |
| Depth | 9.38″ |
| Width | 7.25″ |
| Height | 1″ |
| Weight | 0.43 lbs |
| Cover Material(s) | LYCRA® |
| Base Material | Rubber |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 3 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 4 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 043859716258 |
| UNSPSC | 43211802 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 0.56 lbs. |
| Length | 11 in |
| Height | 1.13 in |
| Width | 8.25 in |
Warranty
| Manufacturer’s limited five-year warranty. |