Features RJ45 connection ports that utilize inexpensive Cat5 patch cables, reducing the amount of cable clutter normally found with traditional KVM cabling. Easily switch between CPU’s with Push Buttons, Hot-Key commands, or built-in On Screen Display (OSD) menu function. Cascadability allows connection to up to 128 computers. Compatible with PS/2 and USB computers, VGA, SVGA, or XGA monitors, as well as all major operating systems. Constructed of heavy-duty steel housing.
| Global Product Type | Switches |
| Number of Ports | 8 |
| Connector/Port/Interface | RJ45 |
| For Use With | VGA, USB or PS/2 PCs and Servers |
| Connects Devices (From/To) | Switch to Servers |
| Cable Type | Cat5 |
| Color(s) | Black |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Package Includes | 6 ft Power Cord,6 ft Serial Cable,Rackmount Bracket Kit |
| Compliance Standards | TAA Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | TW |
| Carton Weight | 23 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 4 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 037332127532 |
| UNSPSC | 43211601 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 5.34 lbs. |
| Length | 7.68 in |
| Height | 4.33 in |
| Width | 20.28 in |
Warranty
| Manufacturer’s limited one-year warranty. |