An industrial-strength, portable dispenser that produces sharp accurate cuts ranging in length from 4″ to 42″. Made with stainless steel blades that will not rust or corrode. Features a large 48-oz. water bottle with a rubber valve to both reduce spillage and downtime. The easy-pull, snap back handle and drop-on tape loading is ideal for fast-paced working environments. Manually powered dispenser is designed specifically for reinforced and gum paper types.
| Global Product Type | Manual Packing Tape Dispensers |
| Core Size | 3″ |
| Material(s) | Stainless Steel Blades |
| Color(s) | Black |
| Tape Dispenser Type | Manual |
| For Tape Width | 1″ to 3″ |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 29 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 1 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 087547980903 |
| UNSPSC | 24102202 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 29 lbs. |
| Length | 21 in |
| Height | 9 in |
| Width | 11 in |