Offers extended battery run-time when used in conjunction with expandable 48V Tripp Lite rack-mount and tower UPS systems. Includes heavy gauge cabling with high current DC connector for safe, simple installation. Included mounting accessories support 2U rack-mount installation in 4 post racks.
| Global Product Type | Network Racks & Components |
| Component Type | External Battery Pack |
| Unit # (Capacity) | 2U |
| Width | 17.5″ |
| Depth | 13.5″ |
| Height | 3.5″ |
| Color(s) | Black |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Package Includes | Mounting Hardware,User Documentation |
| Compliance Standards | TAA Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | TW |
| Carton Weight | 65 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 1 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 037332152848 |
| UNSPSC | 39121011 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 64.5 lbs. |
| Length | 20.5 in |
| Height | 9.25 in |
| Width | 23.5 in |
Warranty
| Manufacturer’s limited two-year warranty. |