Provides a number of custom labels from your QL label printer. Cut to just the right size. Continuous-length film tape can be cut to any size as you need to create custom labels – large or small – for a variety of applications. Easy-to-use design installs and removes quickly to minimize your maintenance time. For best results, use only Genuine Brother Supplies with your Brother devices.
| Global Product Type | Label Maker Multipurpose Labels |
| Machine Compatibility | QL-800 Series Label Printers |
| Label Size – text | 2.44″ x 50 ft |
| Label Color(s) | White |
| Text/Label Colors | Red/Black Print on White Tape |
| Material(s) | Paper |
| Adhesive | Permanent Self-Adhesive |
| Labels Per Unit | Variable (Cut To Size) |
| Labels Per Roll | Variable (Cut To Size) |
| Rolls Per Unit | 3 |
| For Use With | Brother QL-800 Series Label Printers |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Paper Tape |
| Country Of Origin | JP |
| Carton Weight | 19 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 8 PK |
| Pack Quantity | 3 EA |
| UPC | 012502660644 |
| UNSPSC | 55121612 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 2 lbs. |
| Length | 11.2 in |
| Height | 5 in |
| Width | 5.8 in |