Provides a number of custom labels from your QL label printer. Cut to just the right size. Continuous-length film tape can be cut to any size as you need to create custom labels – large or small – for a variety of applications. Easy-to-use design installs and removes quickly to minimize your maintenance time. For best results, use only Genuine Brother Supplies with your Brother devices.
| Global Product Type | Label Maker Multipurpose Labels |
| Machine Compatibility | Brother QL-500, QL-570, QL-1050 |
| Label Size – text | 2.4″ x 50 ft |
| Label Color(s) | Clear |
| Material(s) | Film |
| Adhesive | Permanent Self-Adhesive |
| Rolls Per Unit | 1 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Film Tape |
| Country Of Origin | JP |
| Carton Weight | 16 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 24 RL |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 012502611769 |
| UNSPSC | 55121600 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 0.45 lbs. |
| Length | 4.5 in |
| Height | 3.5 in |
| Width | 4.5 in |