The Elmer’s all-purpose glue stick is everyone’s favorite for easy, no-mess, permanent bonding. Perfect for paper projects, the craft glue It works on a variety of paper types including cardboard, foam board, display board and computer paper. These all-purpose school glue sticks are ideal for office adhesive needs. The non-toxic glue goes on smooth and dries fast, clear and colorless for perfect projects every time. These Elmer’s glue sticks are also acid free, photo safe and non-toxic. Trust Elmer’s glue, the #1 teacher brand.
| Global Product Type | Glue Sticks |
| Adhesive Type | Solid |
| Product Packaging | Stick |
| Washable/Removable | No |
| Color Family | White |
| Color on Application | White |
| Color Dried | Clear |
| Volume Capacity | 0.77 oz |
| Material Compatibility | Cardboard,Computer Paper,Display Board,Foam Board,Paper |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | ACMI AP Non-Toxic Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 17 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 48 PK |
| Pack Quantity | 3 EA |
| UPC | 026000050227 |
| UNSPSC | 44121631 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 0.258 lbs. |
| Length | 4.185 in |
| Height | 0.844 in |
| Width | 5.969 in |