Fellowes Photo Gel Supports with Microban Protection feature a stylish gel support that adds color to your workspace. Self-adjusting gel support conforms to your wrist for personalized comfort. Microban® antimicrobial protection keeps your product cleaner. Stain-resistant polyurethane covering wipes clean with damp cloth. Nonskid rubber backing keeps keyboard palm support in place. Perfect for use in the office, home office, school, or wherever you need a place to rest your wrist.
| Global Product Type | Cushioned Mouse Pads |
| Mouse Pad/Wrist Rest Type | Mouse Pad with Wrist Rest |
| Color(s) | Black/White |
| Theme | Chevron |
| Base Type | Nonskid |
| Ergonomic | Yes |
| Wrist Filling Material | Gel |
| Depth | 9.25″ |
| Width | 7.87″ |
| Height | 0.87″ |
| Weight | 0.43 lbs |
| Cover Material(s) | Polyurethane |
| Base Material | Rubber |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 3 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 4 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 043859716272 |
| UNSPSC | 43211802 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 0.6 lbs. |
| Length | 11 in |
| Height | 1.13 in |
| Width | 8.25 in |
Warranty
| Manufacturer’s limited five-year warranty. |