Provides powerful professional shredding with jam protection. The 100% Jam Proof System eliminates paper jams and powers through tough jobs. SafeSense® Technology stops shredding when hands touch the paper opening. SilentShred offers ultra-quiet performance for shared workspaces. Energy Savings System provides optimal energy efficiency 100% of the time-in use and out of use. Shreds 18 sheets per pass into 5/32″ x 1 1/2″ cross-cut particles (Security Level P-4), also shreds staples, credit cards, paper clips, CDs/DVDs and junk mail. Includes 9-gallon pull-out bin with LED bin-full indicator. Maximum run time: 30 on/40 off. For one to three users.
| Global Product Type | Cross-Cut Shredders |
| Sheet Capacity | 18 Manual |
| Security Level (DIN 66399) | P-4 |
| Shredder Run Time | 30 min On/40 min Off |
| Recommended Shredder Users | 1 to 3 |
| Specialty Shredding | CDs/DVDs,Credit Cards,Junk Mail,Paper Clips,Staples |
| Wastebin Capacity | 9 gal |
| Horsepower | 0.8 hp |
| Daily Usage Level | Medium |
| Cut Type | Cross-Cut |
| Shredder Type | 18 Manual Cross-Cut |
| Jam Prevention | Yes |
| Manual Reverse Mode | Yes |
| Separate Slots | No |
| Single Sheet Speed (Ft/Min) | 10 ft/min |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Throughput (Sheets X Speed) | 180 |
| Throat Width | 9″ |
| Shred Size (Inches) | 5/32″ x 1 1/2″ |
| Wastebin Included | Yes |
| Bin Full Indicator | Yes |
| Model Name/Number | Powershred® 99Ci |
| Color(s) | Black/Dark Silver |
| Width | 11.44″ |
| Depth | 17.31″ |
| Height | 25.19″ |
| Auto Reverse on Jams | Yes |
| Recommended Shred Bags 1 | Fellowes® 36053 |
| Jam Free Feature | 100% Jam Proof |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Green Information | Energy Savings System provides optimal energy efficiency 100% of the time-in use and out of use. |
| Package Includes | Manual,Sample Oil,(3) Bags,Casters |
| Compliance Standards | CSA Approved,cUL Approved,UL Listed |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | VN |
| Carton Weight | 49 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 1 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 043859527793 |
| UNSPSC | 44101603 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 48.5 lbs. |
| Length | 25.19 in |
| Height | 13.81 in |
| Width | 17.75 in |
Warranty
| Manufacturer’s limited warranty: two years for machine, lifetime for cutters. |