Designed to maximize duct tape’s three interlocking layers, Max Strength Duck Tape Brand Duct Tape has received best-in-class ratings for its strong adhesion and holding power to everything from wood, masonry, plastic and glass. Whether you’re a pro on the construction site or a DIYer in need of something stronger, Max Strength grade tape is both easy-to-tear and tough enough for all your repair needs. Also great for hanging plastic sheeting, sealing, bundling and waterproofing, this heavy-duty duct tape protects your surfaces while giving you long-lasting repairs.
| Global Product Type | Duct Tape |
| Grade | Heavy-Duty |
| Core Size | 3″ |
| Dispenser Included | No |
| Color Family | Black |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Backing Material | Polyethylene-Coated Cloth |
| Tensile Strength | 32 lb/in |
| Width | 1.88″ |
| Length | 35 yds |
| Size | 1.88″ x 35 yds |
| Thickness | 11.5 mil |
| Color(s) | Black |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 6 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 6 RL |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 075353340271 |
| UNSPSC | 31201501 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 1 lbs. |
| Length | 5.3 in |
| Height | 1.8 in |
| Width | 5.3 in |